loading...
لباس مجلسی
آخرین ارسال های انجمن
milad بازدید : 943 یکشنبه 30 آذر 1393 نظرات (0)

عکس شب یلدا بازیگران

عکس شب یلدا بازیگران

سفره یلدایی چیدیم و جمعی از هنرمندان کشور را دور هم جمع کردیم تا یلدای امسال هم به شیرینی سال های گذشته برگزار شود. شب یلدای ما با حضور این عزیزان، حافظ خوانی، شعر و غزل گذشت؛ با این امید که یلدای شما هم سرشار از عشق باشد.

یلدا تنهایی به دل هیچ کس نمی چسبد. یلدا یعنی دور هم بشینیم، خوراکی های خوشمزه بخوریم،  بخندیم و خوش باشیم.  ما هم چنین فرصت شیرینی رااز دست ندادیم. سفره یلدایی چیدیم و جمعی از هنرمندان کشور را دور هم جمع کردیم تا یلدای امسال هم به شیرینی سال های گذشته برگزار شود. شب یلدای ما با حضور این عزیزان، حافظ خوانی، شعر و غزل گذشت؛ با این امید که یلدای شما هم سرشار از عشق و شادی باشد.

مرجانه گلچین

شبی کنار خانواده

مرجانه گلچین به چیدن سفره شب یلدا علاقه زیادی دارد و در تدارک برای این شب به گفته خودش بسیار فعال است. این شب را امسال در کنار خانواده و مادر گرامی‌اش سپری خواهد کرد.

آفرین بر نیاکان مان

مفهوم شب یلدا پیروزی روشنایی بر تاریکی است. البته یلدا معانی و تعاریف متفاوتی دارد اما این تعریف برای من زیباترین‌شان است. طولانی بودن این شب بهانه‌ است برای آنکه همه دور هم جمع شویم و جشن بگیریم و یادی از هم کنیم. من همیشه فکر می‌کنم نیاکان ما چقدر خوش ذوق بوده‌اند که این شب را یعنی آخرین شب پاییز و طولانی‌ترین شب سال را یلدا نام گذاشته‌اند، پیروزی روشنایی بر تاریکی را جشن گرفته‌اند و از آن بهانه‌ای ساخته‌اند برای جشن و شادی و دور هم بودن.

شب یلدا دسته جمعی می‌چسبد

کانون خانواده‌ها در قدیم گرم‌تر بود. این شب را همه فامیل دور هم جمع می‌شدند و زیر کرسی می‌نشستند و با تعریف قصه ، خاطره و خوردن آجیل، خشکبار و چای می‌گذراندند. در واقع این شب بهانه‌‌ای بود برای تازه شدن دیدارها و جمع شدن خانواده و دوستان و همسایه‌ها زیر یک سقف. این شب به نوعی درس اتحاد است و به ما یادآور می‌شود که در جمع بودن بسیار شیرین‌تر از تنها بودن است و این جشن به شیوه دسته جمعی زیباست و می‌چسبد.

برای یک شب از زندگی ماشینی دور شویم

آنهایی که ایران و ایرانی را دوست دارند سنت‌هایی مانند شب یلدا را هم دوست دارند و آنهایی که متاسفانه گذشته خودشان را فراموش کرده‌اند و به زندگی‌های ماشینی و مدرن جدید دلبسته و پایبند شده‌اند، خب طبیعتا خیلی از سنت‌ها را به دست فراموشی سپرده‌اند. من فکر می‌کنم سفره شب یلدا و نماد‌های آن و جشنی که گرفته می‌شود، همه ظواهر قضیه هستند و مفاهیم بسیار عمیقی پشت این شب و این آیین زیبا وجود دارد که حتی اگر دسته دوم هم با آن آشنا شوند این شب را پاس خواهند داشت و حداقل برای یک شب از زندگی ماشینی دور خواهند شد.

شب یلدا و سورپرایز شدن گروه فیلمبرداری

حدود ۱۰ سال پیش سر فیلمبرداری یک فیلم سینمایی، شب یلدا تهیه‌کننده خوش‌ذوق آن فیلم ما را با برپایی جشنی کامل و زیبا سورپرایز کرد. ایشان همه چیزهایی که در سفره شب یلدا وجود دارد مانند آجیل، انار، هندوانه، شیرینی و. . . را تهیه کرده بود و شبی خاطره‌انگیز را برای اکیپ فیلمبرداری به یادگار گذاشت. باید به ذوق و سلیقه آن تهیه‌کننده عزیز صدآفرین گفت.

انار سرخ،  نشان از روح زندگی دارد

در سفره شب یلدا  انار را بیش از سایر نمادهای این شب دوست دارم. انار نماد زایش و تن‌درستی است و قرمزی‌اش نشان از روح زندگی دارد. البته همه نمادهای این شب پرمفهوم هستند و نیاکان ما به دلایلی آنها را انتخاب کرده‌اند اما شخصا انار شب یلدا را خیلی دوست دارم.

به امید شنیدن خبرهای خوش

در ماهی که پشت سر گذاشتیم عزیزان هنرمندی را از دست دادیم که همه ما را غمگین کرد و من از این طریق به خانواده‌های این عزیزان تسلیت می‌گویم. امیدوارم شب یلدا بهانه‌ای باشد تا حال و هوای خبر‌های بد را پشت سر بگذاریم و به امید خدا از این به بعد خبرهای خوب به گوش‌مان برسد. من دوست دارم این ایام را همه با دل خوش و تن سالم جشن بگیرند و امیدوارم ان‌شاءالله برای همه این‌گونه باشد. برای تمام هموطنانم شب یلدایی بسیار زیبا و به یاد ماندنی را آرزو می‌کنم.

امسال شب یلدا در کنار مادر

امسال اگر سر فیلمبرداری نباشم مثل همیشه در کنار خانواده‌ام و مادر عزیزم خواهم بود و حتما این شب را جشن خواهم گرفت. من از کسانی هستم که در تدارک این جشن و چیدن سفره شب یلدا بسیار فعال هستم.

نگین صدق‌گویا

شب دوست‌داشتن‌ها

نگین صدق‌گویا معتقد است اگر سنت‌ها برای خانواده‌ها مهم باشند این ارزش‌ها مانند میراث به فرزندان آنها و نسل‌های آینده نیز انتقال پیدا خواهد کرد؛ همان‌طور که اهمیت شب یلدا از پدر و مادرش برای او و خواهرانش به یادگار مانده و کماکان این شب را در کنار هم می‌گذرانند.

یلدا؛ شب رفاقت و تازه شدن دیدارها

شب یلدا سنت دیرینه ما ایرانی‌هاست و شب صلح و دوستی و رفاقت و تازه شدن دیدارهاست. من فکر می‌کنم شب یلدا، شب دوست داشتن است و خانواده‌ها با در کنار هم بودن و ساختن محافل گرم در اولین شب از زمستان سرد پیام این دوست‌داشتن را به هم می‌رسانند.

یاد پدر

پدرم سه سال است به رحمت خدا رفته‌ اما وقتی ایشان زنده بود معمولا شب یلدا همه افراد فامیل در منزل ما جمع می‌شدند و پدرم در پایان شب برای اهالی فامیل فال حافظ می‌گرفت و شرح وتفسیر می‌کرد. ایشان ادبیات بسیار خوبی داشت و این سنت را همیشه زنده نگه می‌داشتند. در این شب جای خالی بزرگ‌ترهایی که دیگر بین مان نیستند خیلی احساس می‌شود اما به‌خاطر آنها و به یاد آنها باید کنار هم باشیم و اجازه ندهیم سنت‌های اصیل و زیبای‌مان از خاطر بروند. متاسفانه سنت‌های بسیار زیبایی که از کهن به یادگار مانده بود از بین رفته‌اند و نباید بگذاریم شب یلدا در بین‌مان کمرنگ شود.

سنت‌هایی که باید بمانند

شب‌های یلدای دوران کودکی گرم‌تر و پرشور‌تر برگزار می‌شد. به یاد دارم از چند روز قبل از شب یلدا ما مشغول تدارکات برای این شب می‌شدیم و با خوشحالی منتظر جمع شدن فامیل در منزل‌مان بودیم. شب‌های یلدای دوران کودکی‌مان فراموش نشدنی‌تر بودند. شاید به این خاطر که مردم احساس آرامش بیشتری داشتند و دغدغه‌های زندگی کمتر بود و اینقدر مسائل اقتصادی خانواده‌ها را تحت فشار نگذاشته بود. در زمان کودکی من همه خانواده‌ها پایبند به برگزاری شب یلدا بودند اما در حال حاضر این موضوع احساس نمی‌شود. البته خدا را شکر این سنت در خانواده‌مان کماکان حفظ شده و شب‌های یلدا را در کنار هم می‌گذرانیم.

انتقال نسل به نسل آیین شب یلدا

من فکر می‌کنم اولین گام و مهم‌ترین گام برای زنده نگه داشتن سنت‌ها را خانواده‌ها می‌توانند بردارند. اگر فرزندان‌مان در خانواده‌ای پرورش پیدا کنند که به آداب و سنن احترام می‌گذارند، قطعا آنها نیز در آینده پایبند آداب و رسوم می‌شوند و آنها را زنده نگه می‌دارند و به این ترتیب سنت‌ها نسل به نسل انتقال پیدا می‌کند.

در مورد من و خواهرانم به همین شکل بوده و چون برای والدین‌مان این شب عزیز و مهم بود، حتی حالا که در کنارمان نیستند نیز این شب برای‌مان حس و حال ویژه‌ای دارد و سعی می‌کنیم این شب را در کنار خاله‌ها، عمو‌ها، خاله‌زاده و بچه‌های فامیل بگذرانیم.  تا جایی که من اطلاع دارم تنها در ایران چنین سنتی وجود دارد و شب یلدا جشن گرفته می‌شود.

فال حافظ و انار دانه شده

فال حافظ را بیش از سایر نماد‌های شب یلدا دوست دارم. من را به یاد پدرم می‌اندازد و رسم دوست داشتنی‌ای است. از خوردنی‌ها هم انار را خیلی دوست دارم و به‌نظرم یکی از زیباترین و پر مفهوم‌ترین نمادهای شب یلداست. حتی تماشای انار دان شده در ظرف خوشایند است.

امسال شب یلدا در خانه خواهرم شیرین (بینا)

بعد از فوت پدرم شب‌های یلدا در خانه خواهرم شیرین (بینا) جمع می‌شویم. ایشان بزرگ فامیل نیستند ولی چون خود شیرین این شب را دوست دارد بزرگ‌ترهای خانواده هم به منزلش می‌آیند. امسال هم مانند یکی دو سال گذشته تمام افراد فامیل در منزل خواهرم شیرین جمع می‌شویم.

جمشید  مشایخی

شب شادی‌ها

جمشید مشایخی شمایل واقعی مرد ایرانی است، او انگار به دنیا آمده تا به ما نشان دهد جوانمردی و مردانگی در دنیای امروز هنوز نمرده است، او سخت پیگیر احیای سنت‌های قدیم است و چه کسی بهتر از او تا از یلدا بگوید.

بهترین شب سال

شب یلدا بلندترین و به نظر من یکی از بهترین شب‌های سال است. این سنت از دیرباز میان ما ایرانیان به شکل سنتی نیکو وجود داشته و قدیمی‌ها این شب را در محافل خانوادگی جشن می‌گرفتند و تا صبح در کنار هم بودند. رسم جالبی که وجود داشت این بود که میوه‌های تابستانی را با ترفند‌های مختلف نگهداری می‌کردند و در این شب از آنها استفاده می‌شد.  این شب مخصوص شادی و در کنار هم بودن است و رسم زیبای آن همین محافل گرم خانوادگی و تازه شدن دیدار‌هاست. این شب فقط یک دقیقه از سایر شب‌ها طولانی‌تر است اما چیزی که آن را متمایز می‌کند به‌خاطر رسم خوبی است که ما ایرانی‌ها در این شب داریم و به آن معنا بخشیده‌ایم.

از طبیعت دور شده‌ایم

واقعیت این است که مدت‌هاست از طبیعت دور شده‌ایم و وقتی از طبیعت فاصله بگیرید از رسوم کهن هم فاصله می‌گیرید چراکه تمام رسم‌های زیبای ما مبتنی بر طبیعت است. اصلا همین نوروز به‌خاطر تازه شدن طبیعت است و شب یلدا هم به‌خاطر گرمی بخشیدن به طولانی‌ترین شب سال است. در سایر اعیاد ایرانی هم اگر تحقیق کنید می‌بینید که به طبیعت وابسته‌اند.  به‌خاطر دور شدن از طبیعت، عید و شب یلدا هم دیگر رنگ و بوی گذشته را ندارند. من وقتی کودک و نوجوان بودم نزدیک نوروز و شب یلدا حال بسیار خوبی داشتم و ذوق‌زده می‌شدم.

یادم می‌آید دوست نداشتم شب یلدا تمام شود، اما امروز دیگر این حال و هوا حتی بین کودکان هم وجود ندارد یا اگر هم باشد خیلی کم‌رنگ است و به دست فراموشی سپرده شده‌ و جای‌شان را مراسم‌ مخصوص کشورهای دیگر مانند ولنتاین و هالووین گرفته است. البته این مراسم‌ نیز در آن کشورها و در میان مردم آن دیار ارزشمند هستند و ما نیز به آداب و رسوم تمامی کشورها احترام می‌گذاریم و مردم همه دنیا را دوست داریم اما حرف من این است که آداب و سنن ما هزاران سال در این مملکت وجود داشته و رسوم زیبایی هم هستند که باید زنده نگه داشته شوند. باید رسوم زیبای‌مان را از طریق هنر، فرهنگ و رسانه‌ها زنده نگه داریم و با شناساندن آنها به نسل جدید این آیین‌ها را حفظ کنیم.

شب یلدای بازیگران

شب‌های یلدای زیادی را سر کار بودم مخصوصا وقتی در شهرستان‌ها کار می‌کردیم. معمولا اینطور مواقع زودتر کار را تمام می‌کردیم تا دوستان و عوامل بتوانند به مراسم شب یلدا برسند و این شب را کنار خانواده باشند و اگر هم مقدور نبود سعی می‌کردیم خودمان این شب را خاطره‌انگیز کنیم.

شب حافظ‌خوانی

همه نماد‌های این شب خوب و دوست‌داشتنی هستند و هر کدام در جای خود قشنگی ویژه‌ای دارند. دیوان حضرت حافظ را نمی‌توان با چیز دیگری مقایسه کرد. انار میوه بهشتی است و تمام آفریده‌های خداوند نشان از عظمت و بزرگی‌اش دارند، رسم قصه‌گویی نیز در این شب بسیار زیباست، اما دیوان حضرت حافظ برای مردم ما چیز دیگری است. ما با دیوان هیچ شاعری فال نمی‌گیریم و تنها به فال حافظ معتقدیم، نه به این خاطر که شاعران دیگر افراد کوچکی بوده‌اند یا اشعار زیبا نداشته‌اند بلکه به‌خاطر حس عاطفی و عاشقانه‌ای است که مردم ایران با این شاعر و اشعار او دارند.

شب یلدای امسال همراه فرزندان و صحرا جان

معمولا شب یلدا فرزندان و فامیل در خانه ما جمع می‌شوند. سه نوه من خارج از ایران هستند اما صحرا جان که ۱۸ سال دارد در ایران زندگی می‌کند. صحرا معمولا همراه دوستانش این شب به منزل ما می‌آید.

مهران رجبی

هندوانه‌های شب یلدایم همیشه سفید از آب درمیاد

مهران رجبی شب یلدای امسال ایران نیست اما او به ما لطف کرد و چند ساعتی مهمان سفره کوچک یلدایی‌مان بود و از خاطرات روستای کوچک‌شان گفت از هندوانه‌های همیشه سفیدش و حال و هوای این روزها. مهران رجبی همیشه خوش‌مشرب است و هر کسی می‌تواند مطمئن باشد، یلدایی بی نظیر با او خواهد داشت.

انگورهای به یادماندنی شب یلدا در روستای واریان

شب یلدا برایم بسیار نوستالژیک است. وقتی اسم این شب را می‌شنوم یاد دوران کودکی‌ام می‌افتم. زمانی که در روستای‌مان واریان زندگی می‌کردم و این شب را دور کرسی جمع می‌شدیم. نگاه ما بچه‌های فامیل همیشه به سقف خانه و خوشه‌های انگوری بود که پدرم از سقف آویزان می‌کرد و برای این شب نگه می‌داشت. خانه ما دو اتاق بیشتر نداشت، یکی اتاقی بود که در آن زندگی می‌کردیم و دیگری اتاق مهمان. شب یلدا به همراه اعضای فامیل در اتاق مهمان جمع می‌شدیم.

گاهی هم شب‌های یلدا ما مهمان دیگر افراد فامیل می‌شدیم. به خاطر دارم به محض ورود به خانه اقوام یواشکی سقف خانه را نگاه می‌کردیم تا ببینیم چقدر انگور باقی مانده (می‌خندد)، همچنین در این شب رسم داشتیم ازگیل آب انداخته، توت، گردو و سیب بخوریم و اینها جزء لاینفک سفره شب یلدای‌مان بود چراکه این محصولات در روستای‌مان فراوان بود.

یه چیزی بخر بیار شب یلداست

شب یلداهای حالا با دوران کودکی‌ام خیلی فرق دارد. الان به این شکل شده که خانمم زنگ می‌زند و می‌گوید « الو مهران سلام، یه چیزی بخر بیار شب یلداست.» (می‌خندد). من هم سر راه هندوانه‌ای، آجیلی، اناری می‌خرم و راهی منزل می‌شوم. هندوانه‌ای که همیشه هم از شانسم سفید از آب درمیاد (می خندد).

شب یلدا همسو با تمامی ادیان و مذاهب است

به نظرم بهترین نماد شب یلدا دور هم جمع شدن است. این شب انگار از عمر حساب نمی‌شود. شب یلدا همواره در ذهن من با مفهوم دور هم جمع شدن و در کنار هم بودن معنا پیدا می‌کند چراکه از کودکی برایم به این شیوه برگزار شده است. به نظرم باید همه این شب را به شیوه‌ای پاسداری کنند. آنهایی که گرفتاری کمتری دارند، این شب را پربارتر و بهتر برگزار کنند و افراد پرمشغله هم در نهایت کاری کنند که بتوانند ساعاتی کنار عزیزان‌شان باشند. حسن این شب و این سنت در این است که نه تنها هیچ منافاتی با هیچ دین و مذهب و آیینی ندارد که همسو با دیدگاه‌های مذهبی است. همین دور هم جمع شدن و شاد بودن و صله‌رحم و دیدار بزرگ‌ترها با هر دین و آیینی سازگار و هماهنگ است.

شب یلدای کاری

یک‌سال شب یلدا، شب‌کاری داشتیم و باید تا صبح سر فیلمبرداری می‌ماندیم. به یاد دارم آقای رضا جودی، تهیه‌کننده آن کار بودند و برخی از سکانس‌های فیلم را کوتاه‌تر کردند و وقت استراحتی به ما دادند و در حد بضاعت‌شان‌ برای‌مان جشنی گرفتند. آن شب برای ما خانواده ۵۰ نفری آن فیلم بسیار به یادماندنی و شیرین بود و از اتفاقات قشنگی است که من از زمان کار به یاد دارم.

شب یلدای امسال کنار دخترم زهراجان در کلن آلمان

امسال شب یلدا در آلمان خواهم بود. برای فیلمبرداری فیلمی به نام «پارادایس » به کارگردانی آقای علی افشمی با عوامل فیلم به آلمان خواهیم رفت و این شب را آنجا خواهیم بود. در این سفر دخترم زهراجان در کنار من خواهد بود و پدر و دختر شب یلدا را در کنار سایر عوامل فیلم در شهر کلن برگزار خواهیم کرد.

اردلان شجاع کاوه

عاشق آجیل شب یلدا هستم

اردلان شجاع کاوه امیدوار است امسال شب یلدا را کنار مادرش در بابلسر بگذراند و اگر مشغله‌های مربوط به تمرین تئاتر تازه‌اش اجازه دهد چند روزی از دغدغه‌های زندگی امروزی و هوای آلوده تهران به دامان پر مهر مادر و شهر زیبای بابلسر پناه ببرد.

یلدا تعریف مفهوم صبر است

بهترین تعریف از شب یلدا در مفهومی است که در قلب این شب نهفته شده و آن مفهوم صبر است؛ صبر برای رسیدن سپیده و داشتن امید. دور هم بودن هم در این شب آیین بسیار زیبایی است. از کودکی به ما یاد داده‌اند در این شب در کنار عزیزان‌مان باشیم و به فردا و فرداها امید داشته باشیم.

سادگی، این شب را زیباتر و صمیمی‌تر می‌کند

چند سال است این شب‌ها در میان خانواده‌ها خلوت شده است. البته خدا را شکر بین ما، خانواده و نزدیکان‌مان همچنان این آیین کهن تداوم دارد یا دوستان به منزل ما می‌آیند یا ما ‌مهمان آنها می‌شویم. دورهمی‌های دوره کودکی‌ام بسیار ساده‌تر از امروز بود.

این سادگی در سفره‌ای که چیده می‌شد تا نوع روابط و گپ و گفت‌های فامیلی دیده می‌شد. خواسته و آرزویم همواره این بوده که آیین‌های ما شکل اصلی و ساده خود را حفظ کند و با تجملاتی کردن آنها از نیت واقعی و مفهوم کلی این سنت‌های زیبا دور نشویم. این مراسم در زمان پدران ما ساده‌تر و صمیمانه‌تر برگزار می‌شد و به همان شکل ساده‌اش به نسل ما رسیده و چه خوب است که ما هم به همان شکل ساده و دوست‌داشتنی این آیین کهن را حفظ کنیم.

به یاد دارم در زمان کودکی و نوجوانی وقتی پدرم زنده بودند حتما در شب یلدا برای‌مان فال حافظ می‌گرفتند و مقید به این کار بودند و مراسم را به شکلی ساده اما صمیمی برگزار می‌کردند. تشریفاتی و تجملاتی کردن این مراسم باعث می‌شود به شکل محدود‌تری نیز برگزار شود. اینکه در سفره میزبان چه چیزی وجود دارد مهم نیست و آنچه در دل او و روی گشاده‌اش می‌بینیم مهم است.

یلدا، سنتی فراموش نشدنی

زندگی سریع امروز باعث شده است برخی از آیین‌های باستانی را فراموش کنیم اما خوشبختانه سنت شب یلدا همچنان حفظ شده و در تمامی شهر‌ها و روستاها این آیین با نام‌های مختلفی همچون شب چله یا چله‌نشینی و شب یلدا حفظ شده است. اگرچه این سنت هم تا حدی دست‌خوش همین سرعت زندگی شده و آن آرامشی که نیاکان ما داشته‌اند دیگر وجود ندارد و شاید به‌نظر عده‌ای یلدا نیز رنگ و بوی گذشته را نداشته باشد اما قطعا سنتی فراموش‌نشدنی است.

یلدا در کنار خانواده تئاتری یا سینمایی

سعی می‌کنم این شب را کنار دوستان و اقوام بگذرانم اما اگر سر کار هم باشم سعی می‌کنم این شب را با بچه‌ها و عوامل دور هم باشیم حتی شده با خرید کمی آجیل از یک سوپرمارکت و نوشیدن چای. البته بچه‌های خوش‌ذوق تدارکات معمولا زحمت این کار را می‌کشند. خدا را شکر در بین بچه‌های سینما و تئاتر این صمیمت وجود دارد و اگر نتوانیم در کنار فامیل باشیم، در کنار خانواده‌های سینمایی یا تئاتری‌مان این شب سپری و خاطره‌انگیز می‌شود.

آجیل را بیشتر دوست دارم

همه نمادهای مربوط به این شب را دوست دارم اما از آنجایی که بالاخره باید تا پاسی از شب بیدار بمانیم، آجیل را بیشتر دوست دارم (می‌خندد) آجیل باعث می‌شود محاورات بیشتر ادامه پیدا کند و این شب لذت‌بخش‌تر‌شود.

یلدای امسال در کنار مادر

درگیر تمرین یک تئاتر برای جشنواره هستم اما آرزو دارم امسال شب یلدا در کنار مادرم در شهر بابلسر باشم و تمام تلاشم را می‌کنم تا شب یلدا را به اتفاق خانواده در کنار ایشان سپری کنم.

کمند امیرسلیمانی

هر سال مهمانم

 کمند امیرسلیمانی شب‌های یلدای ویژه‌ای دارد. سال‌هاست دوستی خانوادگی این مراسم را در خانه یا محلی عمومی مانند قهوه‌خانه سنتی برگزار می‌کند و کمند هم همراه با خانواده‌اش این شب را در کنار این دوست خانوادگی و سایر دوستان‌شان سپری می‌کنند.

یلدا؛ شب شکرگزاری از خداوند

شب‌های یلدا همواره برای من پر از خاطرات زیبا بوده است. ما دوست عزیزی داریم که از ۲۰ و اندی سال پیش به شکلی بسیار باشکوه و زیبا مراسم شب یلدا را برگزار می‌کند و ما نیز همواره ‌مهمان این عزیز بوده‌ایم.  برای من شخصا در این شب همه چیز مفهوم ویژه و خاصی دارد.

در این شب احساس می‌کنم دانه‌های انار خوشرنگ‌تر هستند و با آدم حرف می‌زنند. جمع شدن این همه برکت در سفره‌های زیبای شب یلدا حس زیبایی به انسان می‌دهد و برای من حس سپاسگزاری از خداوند مهربان را به دنبال دارد. همیشه این شب خداوند را شکر می‌کنم که به من یک سال دیگر فرصت داد تا بلندترین شب سال را در کنار خانواده و دوستانم باشم. مجموع کارهایی که در شب یلدا انجام می‌شود دلنشین است و دور هم بودن این شب را بسیار لذت‌بخش می‌کند.

 جالب اینجاست که من آدم خوش‌خوابی هستم (می‌خندد) اما شب یلدا یکی از شب‌هایی است که خودم را موظف می‌دانم تا دیروقت بیدار بمانم و از تایم طولانی و زیبای این شب لذت ببرم.  قسمت‌های خوراکی شب یلدا را خیلی دوست دارم (می‌خندد) انار دونه شده را به همه چیز ترجیح می‌دهم اما در کل همه چیز در این شب زیباست و مهم حضور گرم و خانوادگی و دوستانه است که این شب را به یادماندنی و ماندگار کرده است.

دوست دارم پسرم با آیین‌های کهن ایرانی آشنا شود

من و خانواده‌ام به این شب و رسم شب یلدا به عنوان آیینی ایرانی و باستانی احترام می‌گذاریم. متاسفانه خیلی از مسائل برای نسل جدید از بین رفته و اهمیت خود را از دست داده که این موضوع برمی‌گردد به خانواده‌ها و محیطی که بچه‌ها در آن رشد می‌کنند. طبیعتا اگر بچه‌ای از دوران خردسالی این جشن‌ها و سنت‌ها را ببیند در موردشان کنجکاوی کرده و با فلسفه و پیشینه‌شان آشنا می‌شود. با آنها انس می‌گیرد و در بزرگسالی نیز به آنها احترام می‌گذارد. من هم به عنوان یک مادر تلاش می‌کنم پسرم را با آیین‌های زیبای ایرانی آشنا کنم.

شب یلدای خاطره‌انگیز من

یکی از شب یلداهای به یاد ماندنی زندگی‌ام شبی بود که در منزل همان دوست عزیز جمع بودیم و در انتهای شب هر کدام نیتی کردیم و مرحوم نادر ابراهیمی برای‌مان فال حافظ گرفت. قبل از آن هم مرحوم ترابی برای‌مان از شاهنامه نقالی کرد. در آن شب آقای بهروز رضوی برای‌مان شعر دکلمه کرد و فضای آن شب بسیار یلدایی و کم‌نظیر بود. آن شب یلدا برایم خیلی عزیز است و همیشه در ذهنم خواهد ماند.

امسال شب یلدا همراه خانواده در منزل دوست عزیزمان

امسال نیز مانند رسم هرساله به مراسم شب یلدای دوست عزیزمان خواهیم رفت. این مراسم دیگر برای من حالت نوستالژیک پیدا کرده. به یاد دارم اولین سالی که این جشن را دوست‌مان گرفت مرحوم جمیله شیخی هم حضور داشت و در سال‌های بعد نیز خانم فاطمه معتمدآریا و هنرمندان دیگری حضور داشتند که برای من بودن در کنار این عزیزان آن هم در شب یلدا عزیز و لذت‌بخش بود.

پرستو گلستانی

 قدیم‌ها یلدا زیباتر بود

پرستو گلستانی شب یلدا را شب زنده نگه داشتن مهر و خوبی‌ها می‌داند و امیدوار است این شب را در کنار خانواده سپری کند.

یلدا؛ نماد عشق و خوبی‌ها

یلدا بهانه‌ای زیبا برای در کنار هم بودن و دوست داشتن است. یلدا زنده نگه داشتن مهر و خوبی‌هاست؛ سنت‌های شیرین، دیرین و صفای دور هم بودن. سرخی هندوانه نشان گرمای زندگی و مروارید دانه‌های انار نماد با هم بودن و عشق ورزیدن است و خواندن حافظ شیرین سخن جان و روح را نوازش می‌دهد.

خیلی چیزها معنای خودشان را از دست داده‌اند

قدیم زندگی این‌طور نبود. انگار زمان برای همه چیز بیشتر بود. برای هم بودن معنا داشت. زندگی رنگ و بوی دیگری داشت. وقت بود. زمان بود. عشق بود؛ عشق. باورها بیشتر بود. یلدا معنا داشت. خانه‌ بزرگ‌ترها. . . پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها. . . اما. . . حالا. . . همه کار دارند و کسی دل و دماغ ندارد. می‌دانید متاسفانه خیلی چیزها معنای خودشان را از دست داده‌اند؛ نوروز، یلدا، چهارشنبه‌سوری و. . .

خاطره ماندگار شب‌های یلدا

خاطره یلدا برای من مساوی شادی و صدای خنده دسته جمعی است. خواندن حافظ و گرفتن جواب از او و شنیدن قصه‌ها و ترانه‌ها.

شادی را باید دعوت کرد

برای انتقال آیین‌ها و سنت‌های‌مان به نسل جدید باید عشق را دوباره برگرداند؛ مهر را، خنده‌ها را. نسل جدید باورهایش را از دست داده. این چیزها خوشحالش نمی‌کند. نیازش فرق کرده. نگاهش تغییر کرده. باید با توجه به خواسته‌هایش این آیین زیبا را به آنها شناساند و انتقال داد. شادی را باید دوباره دعوت کرد؛ شادی که باشد زندگی رنگ دیگری دارد.

شب یلدای امسال

امیدوارم شب یلدای امسال در کنار خانواده باشم. اگر هم مشغول کار باشم هم، سفره یلدای خانه‌ام همیشگی و پا برجاست.

عبدالرضا اکبری

شب تماشای فیلم

عبدالرضا اکبری و خانواده‌اش در شب یلدا فیلم تماشا می‌کنند و این در خانواده‌شان به شکل سنت درآمده است. این خانواده هنرمند در شب یلدا هم از سینما و فیلم غافل نمی‌شوند.

میوهای تابستانی در شب‌های سرد زمستان

شب یلدا یکی از قشنگ‌ترین و قدیمی‌ترین سنت‌های ما ایرانیان است و من نیز مانند سایر هموطنانم این شب را دوست دارم. این شب‌ پر از خاطرات زیباست. این شب و آیین‌هایش ریشه در فرهنگ ما دارد. در سردی زمستان خانواده‌ها دور هم جمع می‌شدند و از خوراکی‌هایی که در زمان گرما و تابستان برای این شب‌ها تدارک دیده بودند، استفاده می‌کردند. این میوه‌ها و خوراکی‌ها حاصل دسترنج تمام اهالی خانواده بوده و همه اهالی نیز از آن بهره می‌بردند.

وقتی با دقت به رسم شب یلدا نگاه کنیم چیزهایی زیادی خواهیم فهمید؛ مفاهیمی مانند در کنار هم بودن، شاد بودن، گرمی بخشیدن به سرمای زمستان و استفاده از حاصل کاری که در گرما فراهم کرده‌ایم و حالا در سرمای زمستان از آن بهره می‌بریم.  این شب‌ها پر است از خاطره، قصه، حکایت‌های شنیدنی، آواز و شعرهای حماسی. در همین شب‌ها اشعار فردوسی و حافظ نسل به نسل در ذهن و قلب ایرانیان ثبت شده است و من فکر می‌کنم این شب‌ها بوده‌ که این اشعار و یاد این شعرا را زنده نگه داشته‌ است.

گوشی‌های هوشمند:  بلای جان اتحاد خانوادگی

در گذشته نه چندان دور سنت شب یلدا همه را دور هم جمع می‌کرد ولی متاسفانه در سال‌های اخیر به‌شدت کم‌رنگ شده است. واقعا حیف است این سنت زیبا و فرهنگی که محوریت آن شعر، نقالی، آواز و انسجام خانواده است در بین ما ایرانیان کم‌رنگ شود. به‌نظر من در حال حاضر تنها یک نمای ظاهری از این شب مانده و دیگر از آن دور هم جمع شدن‌ها چندان خبری نیست.  ابزارهای الکترونیکی، گوشی‌های موبایل، تبلت‌ها و کامپیوترها بین همه آدم‌ها فاصله انداخته است. به هر خانواده‌ای نگاه کنید می‌بینید هر کس یک گوشی موبایل دستش گرفته و به گوشه‌ای خزیده و با آن سرگرم شده و توجهی به دنیای اطرافش ندارد.

دستاورد مهم سنت‌هایی مانند شب یلدا ایجاد اتحاد خانوادگی است؛ چیزی که به تدریج به‌خاطر نفوذ وسایل مدرن در حال از بین رفتن است. در زمان جوانی ما و نسل قبل از ما شب یلدا موقعیتی ارزشمند بود برای داشتن یک تجربه اجتماعی مفید و یاد گرفتن از بزرگ‌ترها و استفاده از تجربیات آنها. در این شب بخش وسیعی از خانواده گرد هم جمع می‌شدند و با تعریف از خاطرات و صحبت درباره مسائل گوناگون و شعرخوانی و قصه‌گویی، محفلی گرم برای جوانان فامیل ایجاد می‌کردند.

شب یلداهای کاری

شغل ما به شکلی است که شاید نتوانیم همیشه شب یلدا کنار خانواده باشیم؛ مثلا مواقعی بوده که این شب در شهرستان فیلمبرداری داشته‌ام و نتوانسته‌ام در کنار خانواده مراسمی داشته باشم. البته وقتی سر کار هم بودیم بچه‌ها و عوامل سعی می‌کردند آیین شب یلدا را پاس بدارند و با خرید هندوانه، انار، شیرینی، آجیل و تعطیل کردن موقت‌کار و شوخی و تعریف خاطره این شب را به یاد ماندنی می‌کردند.

شب یلدای امسال در جمع خانواده و برپایی سنت فیلم‌بینی

شب یلدای امسال را در کنار خانواده و در منزل خواهم بود. معمولا از قبل تدارک می‌بینیم و سفره‌ای چیده می‌شود و در کنار هم می‌نشینیم. جالب اینکه معمولا پس از خوردن تنقلات و میوه‌ها و گپ و گفت، آخر شب خانوادگی فیلم می‌بینیم و این برای‌مان به شکل سنت درآمده است. معمولا فیلم‌های ایرانی که در طول سال نتوانسته‌ایم در سینما ببینیم را می‌خریم و در کنار هم یکی از این فیلم‌ها را می‌بینیم.

هایده حائری

 ساده قشنگ‌تر است

 هایده حائری چند سالی است در سینما و تلویزیون کم‌کار شده است. او که مهمان شب یلدای ما بود معتقد است، این شب همچنان بین ایرانیان جایگاه خود را حفظ کرده و با ساده برگزار کردن این شب می‌توان آن را خاطره‌انگیز‌تر کرد.

بودن در کنار عزیزان

شب یلدا یعنی گپ و گفت و شوخی و خنده، حافظ، سعدی‌خوانی، تناول آجیل، خوردن هندوانه و انار دان شده و مهم‌تر از همه بودن در کنار عزیزان.

توصیه به سعدی‌خوانی در کنار حافظ‌خوانی

درست است که حافظ‌خوانی مخصوص این شب است اما توصیه می‌کنم امسال دوستان اشعار زیبای سعدی را بخوانند. خواندن حکایات سعدی به خصوص برای ما اهالی نمایش و هنرمندان بسیار جذاب است. حکایات سعدی شیرین و زیبا هستند و اشعارش بسیار دلنشین. خالی از لطف نیست که امسال به جای حافظ خوانی  یا در کنار خواندن دیوان حافظ، حکایت‌های زیبای سعدی را نیز بخوانیم و بیشتر با دنیای این شاعر دنیا دیده آشنا شویم.

شکوه این شب همیشه ماندگار است

وجود این همه وسایل الکترونیکی مانند ‌آی‌پد، موبایل و. . . گاهی واقعا انسان‌ها را از هم و از بسیاری از سنت‌ها دور می‌کند. این وسایل ما را از جمع‌های فامیلی و خلوت‌های خانوادگی دور کرده است اما من معتقدم جایگاه شب یلدا خوشبختانه همچنان بین مردم‌مان حفظ شده است. این مراسم یاآور گذشته‌های زیبای ماست و برای مردم ارزشمند است. شما نگاهی به ترافیک شب یلدا بیندازید. مردم همه یا به ‌مهمانی می‌روند یا قصد خرید و تدارک برای شب یلدا را دارند و همین شور و شوق و جنب‌و جوش نشان از اهمیت این شب برای ما ایرانیان دارد.

عاشق آب و رنگ سفره شب یلدا هستم

عاشق آب و رنگ سفره شب یلدا هستم. ترکیب انار قرمز دان شده و هندوانه و آجیل‌های رنگین و شیرینی بسیار چشم‌نواز است. صدای چیک وچیک شکستن پسته و تخمه در این شب شنیدنی است (می‌خندد). در کنار اینها قصه‌گویی و شب‌نشینی‌اش برایم عزیز است. به نظرم بهتر است بیشتر به جای آنکه در فکر تدارکات گران‌قیمت و تشریفات در این شب باشیم، آن را ساده برگزار کنیم و بیش از هر چیز در کنار هم بودن‌مان برای‌مان مهم باشد.

بهترین شب یلدای من

چند سال پیش شب یلدا مصادف شد با چند روز تعطیلی رسمی و این بهانه‌ای شد تا جمع بزرگی از فامیل راهی شمال شویم. به یاد دارم این جمع بزرگ تمام شب را در کنار آتش زیبایی که کنار دریا روشن کرده بودیم نشستیم و به گپ و گفت و شوخی و خنده و جک و گفتن از گذشته‌ها گذراندیم. آن شب یکی از بهترین خاطرات من از شب یلدا بود که از یادم نخواهد رفت. یادش بخیر.

امسال شب یلدا در کنار فرزندانم

بسیاری از اعضای فامیل متاسفانه در قید حیات نیستند و جمعی دیگر نیز در خارج از کشور به سر می‌برند اما خدا را شکر؛ فرزندانم در ایران زندگی می‌کنند و معمولا شب یلدا فرزندانم و دیگر اعضای فامیل ‌مهمان ما هستند. در این شب سعی می‌کنیم با یاد بزرگانی که دیگر در کنار ما نیستند و امید به آینده به بهترین نحو شب یلدا را در کنار هم بگذرانیم. امسال نیز دختر و پسرم و همسران‌شان شب یلدا ‌مهمان ما هستند. من هنوز نوه‌ای ندارم و شب یلدا دعا می‌کنم خداوندنوه‌ای به‌من بدهد تا طعم مغز بادام را هم بچشم (می خندد).

داریوش اسدزاده

یلدا یعنی ولادت خورشید

پدر بزرگ مهربان سریال خاطره‌انگیز خانه سبز که همه تلاشش را می‌کرد تا خانواده‌اش کنارش باشند را همه به خاطر داریم، او نه رفتاری پدرسالارانه داشت نه هیاهوی بی‌مورد، او مهربان به معنای واقعی بود. داریوش اسد‌زاده هم چنین است، بابابزرگ دوست داشتنی سینما که آدم دوست دارد دست‌هایش را زیر چانه بزند و ساعت‌ها پای حرف‌هایش  بنشیند.

نوستالژی کرسی و چراغ گردسوز

یلدا کلمه‌ای سریانی است به معنای ولادت خورشید و این به معنای چیرگی روشنی بر تاریکی است که مفهومی بسیار زیباست. ایرانی‌ها این شب را به‌خاطر تولد خورشید جشن می‌گیرند و در کنار هم سپری می‌کنند، یعنی ما چنین آداب و رسوم زیبایی را بنیان گذاشته‌ایم که باعث افتخار است.

در قدیم همه زیر کرسی جمع می‌شدیم، روی سینی‌های کنگره‌دار خوردنی‌ها و تنقلات می‌گذاشتیم، چراغ گردسوز روشن می‌کردیم، قصه و خاطره تعریف می‌کردیم، شاهنامه و حافظ می‌خواندیم، گپ می‌زدیم و شب را در کنار بزرگ‌تر‌های فامیل می‌گذراندیم. در زمان کودکی‌ام یعنی حدود سال‌ ۱۳۱۵ این شب به شیوه‌ای فراموش نشدنی جشن گرفته می‌شد. من آن زمان در منزل پدری با شور و شوق منتظر این شب بودم تا در کنار خانواده و فامیل باشیم و بچه‌های دوستان، همسایه‌ها و فامیل را ببینیم. معمولا همه زیر کرسی بزرگی جمع می‌شدیم و به حرف‌ها و نقل‌های پدرم گوش می‌کردیم. شب یلدا  آن زمان دست کمی از نوروز نداشت اقوام همه دور هم جمع می‌شدند.

شب یلدا بخشی از هویت ملی ماست

متاسفانه سنت‌های ما یک به یک یا فراموش شده‌اند یا کم‌رنگ که جای نگرانی دارد، به‌خصوص برای نسل‌های آینده. به‌نظر من افراد صاحب کمال و فضل و هنرمندان باید سنت‌های قدیمی و اصیل ایرانی را بین جوانان و نوجوانان ترویج دهند چراکه این سنت‌ها بخشی از هویت ملی ماست و با ماندگار شدن‌شان ما نیز ملیت خود را فراموش نخواهیم کرد. ما روش‌هایی برای زندگی در قدیم داشته‌ایم که پسندیده و نیکو بوده‌اند اما با ورود تمدن غربی به شرق این آداب نیز به دست فراموشی سپرده شده‌اند. این اتفاق برای برخی دیگر از کشورها نیز افتاده است و سنن شرقی جای خود را به آیین‌های غربی داده‌اند که جای تاسف دارد.

سنت زیبای غزل و شاهنامه‌خوانی

من فکر می‌کنم نمادهای شب یلدا توامان با هم زیبا هستند ولی آنچه در ذهن من ماندگار‌تر است و برایم دلنشین‌تر، سنت غزل‌خوانی و شاهنامه‌خوانی و تعریف قصه‌های شیرین است. در زمان نوجوانی‌ام شاهنامه‌خوانی در شب یلدا جزء آیین‌ها بود و به یاد دارم اگر کسی صدای خوشی در فامیل داشت این شب برای سایر ‌مهمانان آواز می‌خواند. فال حافظ هم جزء جدانشدنی این شب زیباست. من به جرات می‌توانم بگویم بسیاری از قصه‌ها و افسانه‌های قدیمی به‌واسطه همین شب و نقل سینه‌به‌سینه شان در این شب زنده مانده‌اند.

یلداهای جوانی

در حدود سال‌ ۱۳۲۲ که تئاتر کار می‌کردم، در جوانی گاهی شب‌های یلدا نیز روی صحنه می‌رفتیم. به یاد دارم این شب‌ها معمولا کار را زودتر تعطیل می‌کردیم تا در کنار خانواده باشیم. کار در آن شب‌ها تا قبل از ساعت ۹ تمام می‌شد و سریع خود را به جمع فامیل می‌رساندیم. البته به اواخر این جشن می‌رسیدیم ولی به هر ترتیب بود این سنت را زنده نگه می‌داشتیم.

شب یلدا کنار همسرم هستم

فرزندانم سال‌هاست در خارج از کشور به سر می‌برند و من و همسرم شب یلدا را در کنار هم می‌گذرانیم و سعی می‌کنیم در محفل کوچک‌مان سنت‌های این شب را زنده نگه داریم. امسال نیز شب یلدا را در کنار همسرم خواهم گذراند.

شهره سلطانی

شب حرمت‌ها

جشن شب یلدا در کنار هنرمندان محبوب‌! +تصاویر

شهره سلطانی امسال شب یلدای ویژه و رنگین‌تری دارد. این بازیگر محبوب کشورمان پس از سپری کردن یک دوره سخت بیماری و به دست آوردن سلامتش شب یلدای امسال را با شکرانه سلامت و شادی مضاعف خواهد گذراند.

شب‌های یلدای دوره کودکی‌ام را فراموش نمی‌کنم

شب یلدا بلندترین شب سال است و وقت بیشتری به ما برای شب‌نشینی و دور هم جمع شدن می‌دهد. من شب‌های یلدای دوران کودکی‌ام را فراموش نمی‌کنم چراکه بسیار پرشور برگزار می‌شد. به یاد دارم تا حد مرگ آجیل می‌خوردم (می خندد) و از دیدن هندوانه و انار دان شده و بودن در کنار بچه‌های فامیل به وجد می‌آمدم.

شب یلدا آیین بسیار زیبایی است که خوشبختانه نسل به نسل به ما منتقل شده و من معتقدم خود مردم این رسم را تا به‌حال زنده نگه داشته‌اند. ما از خانواده‌ها و قدیمی‌های فامیل این رسوم را یاد گرفته‌ایم. اگر آنها به این رسوم علاقه نداشتند قطعا ما نیز با این آداب آشنا نمی‌شدیم و شب یلدا هم مانند بسیاری از آیین‌های‌مان تنها در کتاب‌ها می‌ماند و از یاد می‌رفت.

شب یلدا به نوعی حرمت گذاشتن به بزرگ‌تر‌هاست. من شخصا به‌خاطر حرمت به مادرم و علاقه‌ای که به ایشان دارم شب‌های یلدا به منزل ایشان می‌روم. خواهر و برادرهایم و سایر اعضای فامیل نیز به منزل ایشان می‌آیند و این آیین کهن را پاس می‌داریم و شب را کنار هم می‌گذرانیم. این رسم برای مادربزرگم مهم بوده و برای مادرم نیز اهمیتی ویژه دارد و به این شکل برای من و خواهر و برادرانم هم این شب، شبی مهم و با ارزش است. من فرزندی ندارم اما امیدوارم بتوانم اهمیت این شب را به فرزندان خواهر و برادرانم نیز بیاموزم و آنها نیز این عشق را به نسل‌های بعدی منتقل کنند.

آجیل، انار و ماه

نماد‌های شب یلدا بی‌نهایت زیبا و جذابند. انار را بسیار دوست دارم و آجیل را هم از بچگی خیلی دوست داشتم اما تصویر شب یلدا در ذهن من با ماه شکل می‌گیرد و من این شب همیشه به آسمان و ماه نگاه می‌کنم.

در دوران بچگی شب‌های یلدا به‌خاطر جنب و جوش و بازی با بچه‌های فامیل زود خوابم می‌برد ولی الان که می‌توانم بیدار بمانم تا جایی که بتوانم از تنقلات و میوه‌های مخصوص شب یلدا می‌خورم (می خندد) آخه آدم حیفش می‌آید این میوه‌های رنگین و آجیل و شیرینی‌ها در سفره بمانند و فقط یکی از آنها را بخورد (می‌خندد).

شب یلدای رنگین‌تر و زیباتر با به دست آوردن سلامت

امسال برای من شب یلدا بسیار دلنشین‌تر، رنگین‌تر و زیباتر است چراکه پس از یک بیماری سخت خدا را شکرسلامتم را به دست آورده‌ام. در این شب برای همه مردم سرزمینم آرزوی تندرستی و سلامت دارم. در مدت بیماری‌ام دوستان، آشنایان و مردم با من تماس گرفتند و برایم آرزوی سلامت کردند و آنقدر به من لطف داشتند که مرا شرمنده کردند و با پیام‌های محبت‌آمیزشان انرژی فوق‌العاده‌ای به من دادند.

بی شک این دعاها و این نیات خیر در بهبود و سلامت من موثر بوده است. از همه دوستان و آشنایان و مردم عزیزی که به من در این مدت لطف داشتند تشکر می‌کنم و می‌خواهم تشکری ویژه داشته باشم از خانواده‌ام و همسرم که در مدت آن بیماری سخت همواره در کنارم بودند و لحظه‌ای مرا تنها نگذاشتند و مانند پرستاری دلسوز از من مراقبت کردند. شب‌های زیادی بود که همسرم بالای سر من بیدار می‌نشست چون دکتر این احتمال را داده بود به‌خاطر تورم در خواب خفه شوم. او قرص‌ها و داروهای مرا مرتب و سر وقت به من می‌داد و از هیچ محبتی در این مدت دریغ نکرد.

شب یلدا در خانه مادرم خواهیم بود

 امسال نیز مانند سال‌های گذشته شب یلدا  را در منزل مادرم و در کنار سایر اعضای خانواده خواهم گذراند. این شب و شب چهارشنبه سوری و دیگر آیین‌های ایرانی برای مادرم خیلی مهم هستند و ما نیز سعی می‌کنیم حتما این روزها و شب‌های ویژه را در کنار او باشیم.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
درباره ما
سایت لباس مجلسی ارائه انواع مدل های لباس مجلسی
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نویسندگان
  نظرسنجی
  کدام مطالب را بیشتر میپسندید؟
  تبادل لینک هوشمند

  https://rozup.ir/up/biya/Pictures/bz0raaa2huw4qayrj1y.gif

  آمار سایت
 • کل مطالب : 5699
 • کل نظرات : 411
 • افراد آنلاین : 13
 • تعداد اعضا : 633
 • آی پی امروز : 252
 • آی پی دیروز : 301
 • بازدید امروز : 1,991
 • باردید دیروز : 2,220
 • گوگل امروز : 2
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 4,211
 • بازدید ماه : 53,518
 • بازدید سال : 114,459
 • بازدید کلی : 13,719,328
 • کدهای اختصاصی
  document.write(unescape("%3Cscript src=%27http://s10.histats.com/js15.js%27 type=%27text/javascript%27%3E%3C/script%3E")); try {Histats.start(1,3244687,4,511,95,18,"00000000"); Histats.track_hits();} catch(err){};